Łowiska Gospodarstwo Rybackie MIKOŁAJKI :

1. Jeziora Orło, Ołów(Leśne): kompleks wodny jezior znajdujący się powyżej miejscowości Ryn a poniżej miejscowości Orło.

2. Jezioro Tałty-ryńskie: kompleks wodny jeziora Ryńskiego zaczyna się poniżej miejscowości Ryn i ciągnie do umownej granicy z jeziorem Tałty którą, wyznacza najwęższy odcinek jeziora poniżej dwóch osad : Notyst Wielki, Mrówki. Granice pomiędzy jeziorem Mikołajskim a Tałty stanowi natomiast most drogowy w miejscowości Mikołajki.

3. Jezioro Tałtowisko: połączone jest z jeziorem Tałty kanałem który, rozpoczyna się powyżej miejscowości Tałty.

4. Kanał Tałcki łączący oba kompleksy wodne jest również udostępniony pod kątem wędkarskim.

5. Kanału Grunwaldzkiego kolejny kanał, który również jest użytkowany pod kątem wędkarskim.

6. Kanał Mioduński – jest to odcinek wody łączący wody jeziora Kotek i Szymon.

7. Kanał Szymoński – jest to odcinek łączący wody jeziora Szymon i Szymoneckiego. Granice obwodu wyznacza most drogowy na trasie Szymonka – Stara Rudówka.

8. Jezioro Jorzec: znajduje się w bliskim sąsiedztwie miejscowości Faszcze.

9. Jeziora Płociczno, Inulec, Głębokie, Zelwążek: jeziora te znajdują się na trasie Mikołajki – Mrągowo na wysokości miejscowości : Zelwągi – Inulec. Jeziora INULEC I GŁĘBOKIE zostały wykluczone z gospodarki rybackiej i udostępnione wyłącznie pod kątem wędkarskim z tym ,że odbywać się tu będą odłowy kontrolne (1-2 razy do roku – sieci wontony) i w tym roku 2015 zostaną postawione żaki głębinowe do połowu węgorza tzw. “schodzącego”, chciałbym zaznaczyć połowy te nie wpłyną w żaden sposób na atrakcyjność łowisk .

10. Jezioro Mikołajskie: kompleks wodny rozpoczynający się na moście drogowym w miejscowości Mikołajki. Granice obwodu stanowi „Przeczka” wejście na jezioro Śniardwy. (po linii łączącej Dybowski Róg z południowym punktem granicznym wytyczonym geodezyjnie.)

11. Jezioro Karłowo: znajduje się na terenie gminy mikołajki, przy trasie mikołajki – Ruciane-Nida.

12. Jezioro Bełdany: kompleks wodny jeziora Mikołajskiego bez wyraźnej granicy łączy się z jeziorem Bełdany powyżej miejscowości : Wierzba. Granice obwodu stanowi śluza w miejscowości Guzianka.

13. Rzeka Krutyń : od wypływu z jeziora Jerzewko do ujścia do jeziora Bełdany, udostępniona do amatorskiego połowu ryb tylko metodą z brzegu.

Na jeziorach Kotek, Szymon, Ogrodowe (Gardyńskie), Malinówko, Jerzewko (Jeżewskie), Wigryny,  ze względu na to że są to mateczniki, naturalne tarliska i tereny rezerwatu  obowiązuje bezwzględny zakaz amatorskiego połowu ryb.